Pod takim hasłem zgłębiliśmy wiedzę o malarstwie. Do projektu przystąpiły klasy IA, IB i ID,  koncentrując się na sztuce renesansu. Projekt zakładał wybranie jednego obrazu renesansowego, pozyskanie informacji na jego temat, przestudiowanie perspektywy, kompozycji, kolorystyki. Po tym etapie uczniowie przystąpili do próby odtworzenia dzieła światowej klasy na… talerzu. Użyć można było jedynie składników spożywczych.

Na lekcji on-line uczniowie zaprezentowali zdjęcie oryginału oraz swojego dzieła i wygłosili krótki referat. 

Taka lekcja sprawiła, że poszerzyliśmy wiedzę, udowodniliśmy, że renesansową wizję świata kształtował antropocentryzm, poznaliśmy zdolności artystyczne Kostkowiczów oraz wymieniliśmy się przepisami (opowiadaliśmy o własnej technice wykonania – przyznam, że niektóre połączenia były interesujące, np. kiełbasa
z cynamonem, spaghetti z kakao, czarnuszka ze słoniną czy czekolada ze szpinakiem). Przy tym  dobrze się bawiliśmy, integrowaliśmy i śmialiśmy do rozpuku. 

Do projektu przyłączyły się również klasy drugie i trzecie (starsi koledzy mieli szersze pole do popisu, ponieważ poznali więcej epok). 

Postanowiliśmy pochwalić się efektami pracy. Proszę zwrócić uwagę na detale (!), np. kolumny z parówek, paznokcie z siemienia lnianego, ucho z ząbka czosnku, rękawy z fragmentów kotleta schabowego – nasi uczniowie mają wyobraźnię bez granic i udowodnili, że też są artystami!

Serdecznie zapraszam do kostkowej galerii sztuki ☺

Katarzyna Kowalczyk – nauczyciel języka polskiego