XIII Rajd Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr Józefa Kurasia „Ognia” już za nami

Opublikował dnia 14 Październik, 2018

Powoli staje się już tradycją, że na początku października nasi uczniowie  pakują plecaki, odświeżają informację związane z Żołnierzami Wyklętymi, opuszczają szkolne mury i ruszają na niezapomnianą lekcję historii.

Nie inaczej było w tym roku. W dniach 5-6.10.2018 pięcioro uczniów KOSTKI uczestniczyło w XIII Rajdzie Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjra Józefa Kurasia „Ognia” w Beskidzie Makowskim. W ciągu dwóch dni uczestnicy rajdu mieli okazję wcielić się w rolę partyzantów działających na terenie Beskidu Makowskiego. Jak co roku rajd miał charakter rajdu pieszego dlatego każdy z uczestników w ciągu dwóch dni pokonał ponad 46 km. W trakcie wykonywanych na posterunkach zadań uczestnicy rajdu mogli: poznać dzieje niepodległościowego podziemia zbrojnego z lat 1939 – 1955, dotrzeć do miejsc, obiektów – świadków historii, poznać warunki życia, do jakich byli zmuszeni przebywający w beskidzkich lasach partyzanci.

W tym roku fabuła rajdu toczyła się wokół partyzantów z 5 kompanii Zgrupowania Partyzanckiego Błyskawica pod dowództwem Jana Sałapatka  ps. „Orzeł”.

Naszą bazą noclegową stanowiła Szkoła Podstawowa nr w Skomielnej Czarnej. W samym rajdzie uczestniczyło 10 patroli. Łączna liczba uczestników wyniosła 100 osób. Nasz zespół w rywalizacji nie stanął na podium ale za swoje zaangażowanie otrzymaliśmy wyróżnienie.

Trasa rajdu:

Dzień 1: Maków Podhalański – Willa Marysin (byłe więzienie i miejsce kaźni) Miejsce Pacfikacji osiedla Zagórze pod  Makowską Góra – Stańkowa – Koskowa Góra – Bogdanówka – Skomielna Czarna

Dzień 2: Skomielna Czarna – Przykra Góra – Stołowa Góra – Groń – Przeł. Jabconiówki – Magurka – Syrkówka – Koskowa Góra – Parszywka – Bogdanówka

Szymon Tarkowski, nauczyciel geografii