We wtorek, 27. listopada, Uczniowie Klasy 1B sportowo-turystycznej wyruszyli wraz ze swymi Wychowawcami na wycieczkę śladami królów polskich i dawnych mieszkańców Krakowa. Celem wyjścia było poznanie choć części niezwykle bogatej historii naszego miasta i jego dziedzictwa kulturowego. Uczniowie KOSTKI mieli okazję przekonać się, że z każdym zabytkiem, a tych w Krakowie nie sposób zliczyć, wiąże się ciekawa i pasjonująca historia. Uczestnicy wycieczki mieli okazję dowiedzieć się do czego służyły kajdany przy wejściu do Kościoła Mariackiego oraz poznać legendę o braciach – budowniczych tej świątyni. Pani Przewodnik opowiedziała również o losach twórcy ołtarza w Kościele, Wita Stwosza. Przechodząc przez Sukiennice można było wysłuchać interesujących opowieści, m.in. o wiszącym tam nożu oraz o podziemiach Rynku. Uczniowie poznali też bliżej historię Ratusza i pozostałej po nim Wieży, wysłuchali anegdot o krakowskich Antkach i linii A-B. Następnie uczestnicy wycieczki przeszli do Collegium Maius, gdzie mogli nacieszyć oczy i uszy grającym zegarem oraz mogli poznać bliżej bogatą historię Uniwersytetu Jagiellońskiego od czasów jego założycieli i odnowicieli, bo burzliwe dzieje z czasów II Wojny Światowej. Kolejnym punktem programu była znana w całej Polsce (i nie tylko) „Franciszkańska 3”, z którą nierozerwalnie związany był Ojciec Święty Jan Paweł II. Stamtąd Uczniowie udali się na Wzgórze Wawelskie, gdzie odwiedzili dziedziniec Zamku oraz Katedrę. Wielkie wrażenie na Uczestnikach zrobiły wspaniałe sarkofagi dawnych władców Polski, przypominające o wspaniałych oraz tych burzliwych dziejach naszej Ojczyzny. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła też wizyta na wieży, gdzie majestatycznie, nieruchomo wisiał milczący Dzwon Zygmunta. Widok na Stołeczne Królewskie Miasto Kraków, jaki rozpościerał się wokół zapierał dech w piersiach.

Wycieczka ta nie była pierwszym, ale również nie ostatnim wyjściem Klasy w ramach realizowanego profilu sportowo-turystycznego. Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji wycieczki Klasa składa Ojcu Dyrektorowi, Pawłowi Brożyniakowi.

Grzegorz Jakubiszyn, nauczyciel wychowania fizycznego