Kostkowicze dobrze wiedzą jak ważna jest znajomość języków obcych. A od kogo najlepiej się uczyć? Oczywiście od native speaker’a! W tym roku po raz kolejny nauczycielki języka angielskiego p. Zofia Nazim i p. Paula Gorgoń-Fultyn zaprosiły naszego przyjaciela Dave’a na lekcje języka angielskiego. Uczniowie mieli okazję zadać naszemu gościowi niezliczoną ilość pytań. Duża cześć z nich dotyczyła historii i kultury Stanów Zjednoczonych. Bardzo zaciekle dyskutowaliśmy także o podobieństwach i różnicach między polskim a amerykańskim systemem edukacyjnym.
Dave z wielką radością odpowiadał na każde pytanie i … po raz kolejny zrobił nam wielką niespodziankę! W ramach nagrody za bardzo aktywny udział w zajęciach, delegacja 16 uczniów w poniedziałkowe przedpołudnie pojechała na wycieczkę do krakowskiego Ogrodu Zoologicznego. Wspólny spacer po urokliwym Lasku Wolskim był dla nas okazją do chwil relaksu na łonie natury i spędzenia miło czasu z Dave’m. Jeszcze raz bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas! 🙂

Zofia Nazim, nauczyciel języka angielskiego

Paula Gorgoń-Fultyn, nauczyciel języka angielskiego

Józef Rostworowski, Dyrektor ds. Nadzoru Pedagogicznego

Last week my class had an amazing opportunity to talk with KOSTKA’s friend Dave , of course
in English. We could ask him about everything. He told us what he liked most in Kraków and other Polish cities. He also told us something about his home town – Boston and local universities. We were active so we really enjoyed his visit and I think he liked it too. Unfortunately it was probably the last time when we could meet our guest because we are third class and we leave KOSTKA this year, but we will never forget Dave and this school.

Patrycja Czepanis

Kl. IIIc

During last days of April our school was visited by a special guest. Dawid Zięba lives in Boston, but he came to Cracow, to say goodbye to students of third grade. Our class had a pleasure to meet him during the lessons. We were talking about his interests and job, of course in English. I’m glad because I had a chance to practice my English.

Agnieszka Korbut

Dave once again came to our school. This time he devoted time and attention to the linguistic class. He was talking to us, telling about himself, and describing life in Boston. We, as curious students, asked about a lot of things. Dave, as usual, did a surprise. It was a trip to the zoo. He invited students who were active in the classroom with him. The zoo time passed quickly and it was very nice. We spent 3 hours. At the end we said “thank you”  for everything he had done for us for 3 years. As a third class we met Dave for the last time. Next time our guest will visit Poland in December.

Michał Czechowski

Kl 3 c .