KOSTKI Laureaci 2017

LAUREACI KOSTKI  2016/2017

 

Laureat w kategorii Nauczyciel ROKU

ks. Mateusz Kowalcze SJ

Laudacja wygłoszona przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego

„Od początku istnienia KOSTKI, a więc od 5 lat, istnieje tradycja wybierania najlepszego nauczyciela spośród grona pedagogicznego w danym roku szkolnym. Taka osoba zostaje wybrana w demokratycznym i tajnym głosowaniu przez uczniów. Co roku wzbudza to bardzo wiele emocji, zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli. Możemy z pewnością powiedzieć, że każdy z nauczycieli, który otrzymał statuetkę w kształcie kostki to ktoś wyjątkowy. Podobnie sytuacja wygląda w tym roku. Zanim jednak zostanie wypowiedziane imię i nazwisko osoby, którą uczniowie uznali za najbardziej wyjątkowego nauczyciela, pozwólcie Państwo, że nieco przybliżę sylwetkę tego człowieka.

Podobnie jak w roku ubiegłym jest to mężczyzna. Jest to  człowiek posiadający wielką wiedzę, a także umiejętność przekazywania jej uczniom. Swoim podopiecznym okazuje wiele ciepła i otwartości, a także wsparcie, potrzebne do realizacji wyzwań stawianych przed uczniami. Oprócz przekazywania wiedzy stawia na wychowanie młodych ludzi.  Może uczyć kilku przedmiotów, z pewnością należą one do jego pasji. Warto wspomnieć też o tym, że tegoroczny laureat nagrody dla najlepszego nauczyciela w KOSTCE posiada niesamowite poczucie humoru. Jego błyskotliwe żarty wzbudzają uśmiech wśród uczniów i nauczycieli. Może dzisiaj taki dowcip usłyszymy.

Ten wyjątkowy człowiek zawsze dba o bezpieczeństwo w miejscu pracy, a także o poszanowanie zasad, przede wszystkim zasady „Pamiętaj chemiku młody, wlewaj zawsze kwas do wody”, której wytrwale przestrzega.

Znany jest z wielu rzeczy chociażby ze starannie pielęgnowanego zarostu czy niesamowitego wyczucia stylu, czego przykładem są używanego przez niego koszule lub koszulki polo. Nie ozdabia ich jednak krawatem bądź muszką, ale pewnym białym elementem, który wskazuje na jego powołanie. Powołanie do służby Bogu i bliźnim w Towarzystwie Jezusowym. Z tej racji podchodzi z wielkim szacunkiem do spraw Świętej Liturgii.

Chyba już nikt nie ma wątpliwości o kim mowa. A z pewnością wielu jest ciekawych reakcji tegorocznego laureata. Szanowni Państwo. Mam zaszczyt ogłosić, że tytuł najlepszego nauczyciela KOSTKI w roku szkolnym 2016/2017 przyznawany przez uczniów otrzymuje ks. Mateusz Kowalcze SJ. Zapraszamy na scenę! Przywitajmy go brawami!”

Laureat w kategorii nagroda Dyrektora WYJĄTKOWY NAUCZYCIEL 

Agnieszka Baran

Laudacja wygłoszona przez Dyrektora o. Pawła Brożyniaka SJ

W KOSTCE najważniejszy jest uczeń, tą dewizą będącą podstawą pedagogiki jezuickiej kierujemy się od samego początku. Wcielanie jej w codzienną pracę szkoły wymaga oddanej i wrażliwej kadry zarządzającej oraz zespołu nauczycieli i pracowników administracji i obsługi. Od pięciu lat cierpliwie i konsekwentnie dokładamy starań o wysoką kulturę i jakość naszej pracy zarówno tej dydaktycznej i tej wychowawczej. Cieszy fakt, że od trzech lat mamy finalistów kuratoryjnych konkursów w różnych przedmiotach, a od tego roku, również i laureatów. Z satysfakcja dostrzegamy pozytywne efekty wspólnej pracy Zespołu Pedagogiczno-Psychologicznego z uczniami o specyficznych potrzebach edukacyjnych i ich rodzicami, które owocują zdobywaniem coraz lepszych wyników w nauce, jaki i poczuciem własnej wartości naszych podopiecznych.

Z takim modelem pracy od początku utożsamia się Pani Agnieszka Baran – psycholog szkolny. Dzięki jej wysiłkom wizerunek Zespołu Psychologiczno-Pedagogiczno-Duszpasterskiego zyskał uznanie w oczach uczniów, rodziców i całej kadry. Dodatkowo chętnie dzieli się wieloma kompetencjami organizacyjnymi wspierając prace Biura Rozwoju i Promocji Szkoły. Jest przy tym niesamowicie pracowita, skromna i zaangażowana.

Po uważnym namyśle i konsultacjach postanowiłem nagrodę Dyrektora „Wyjątkowy Nauczyciel” w roku szkolnym 2016/2017 przyznać właśnie Pani Agnieszce Baran.”

 

Laureat w kategorii WYJĄTKOWY dla KOSTKI

 Grażyna Fijałkowska

Laudacja wygłoszona przez Dyrektora o. Pawła Brożyniaka SJ

„Pięć lat temu nie miałem pojęcia, że istnieje w Krakowie osiedle Na Kozłówce zwane potocznie Kozłówkiem, a które, stanie się miejscem mojej zakonnej pracy i posługi. To jest piękne w życiu, że trudno wszystko sobie zaplanować i warto otwierać się na nieznane.

Zanim zdradzę komu w tym roku przypadnie tytuł „Wyjątkowy dla KOSTKI” pozwolę sobie przywołać kilka wspomnień, które uwieczniłem na zdjęciach zrobionych pięć lat temu podczas mojej pierwszej wizyty, wtedy jeszcze w Gimnazjum Nr 31. Przywitałam mnie elewacją, która kryła już w sobie barwy KOSTKI, potem wejście główne i kolejno stołówka, korytarz, pokój nauczycielski i pracownie. Zobaczcie sami…

W tym kontekście, trudno było znaleźć nawet cień nadziei, że to może się zmienić kiedyś na lepsze. Jest jednak wśród nas osoba, która dzięki wyjątkowemu zdeterminowaniu, a i pewnie pod natchnieniem również duchowym, ośmieliła się zadzwonić do jezuitów. Pamiętam reakcję, pani, która mając dyżur na klasztornej furcie, opowiedziała mi, jak to została nazwana siostrą zakonną przez jakąś kobietę, żeby nie powiedzieć natrętną, która za wszelką cenę chciała zdobyć numer komórki do ojca Pawła Brożyniaka.

Dzięki niej przyjechali jezuici na Kozłówek, i to dzięki jej wsparciu w różnych środowiskach udaje się tworzyć szkołę marzeń, dla Was kochani uczniowie i drodzy Rodzice: mieszkańcy Kozłówka, Krakowa i okolicznych miejscowości. I znów warto zobaczyć kilka zdjęć …

Dla nas wszystkich postawa Pani Grażyny Fijałkowskiej, Radnej Dzielnicy i Miasta Krakowa, niech będzie inspiracją, jak angażować się w działalność społeczną i samorządową, której nadrzędnym celem, sięgającym ponad partyjne interesy, jest przede wszystkim dobro wspólne i rozwój młodego człowieka, rodziny i społeczności lokalnej.

Pani Grażyno, z wielką radością kapituła „Wyjątkowy dla KOSTKI” przyznała Pani tę szczególną nagrodę, jako dowód uznania i wdzięczności. Teraz już oficjalnie dołącza Pani do drużyny Przyjaciół KOSTKI. „