KOSTKI Laureaci 2015

LAUREACI KOSTKI  2014/2015

Laureat w kategorii Nauczyciel ROKU

Artur Niechwiej

Laudacja wygłoszona przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego

„Laureat naszej nagrody to osoba niezwykle uzdolniona wręcz ”człowiek orkiestra”…

Nie tylko nas uczy,  ale także potrafi znaleźć z każdym wspólny język. Z radością bierze udział w różnych imprezach organizowanych przez uczniów. Nie straszny mu jest nawet bal przebierańców. Krążą plotki, że jest tak przywiązany do jednego z przedmiotów, którego uczy, że do picia herbaty zamiast szklanki, wybiera szklaną menzurkę. Na co dzień można go spotkać w scenografii przypominającej bardziej salę szpitalną niż szkolną pracownię. Jest człowiekiem renesansu. Uczy nas jak odróżniać dobro od zła, gdzie szukać wyjścia jeśli wszystkie drzwi są zamknięte i jak nie łamać zasad, żeby nie było z tego kwasu. Pokazuje nam, że łacinę, choć to język martwy można w XXI wieku z powodzeniem zastąpić łaciną podwórkową.

Zatem używając łacińskiego ”carissimi”, czyli drodzy przyjaciele, pragnę ogłosić, że w bieżącym roku szkolnym za przyjaciela uczniów uznaliśmy o. Artura Niechwieja SJ!

 

Laureat w kategorii nagroda Dyrektora WYJĄTKOWY NAUCZYCIEL 

Aneta Pietrzyk

Laudacja wygłoszona przez Dyrektora o. Pawła Brożyniaka SJ

Szanowni Państwo Drodzy Goście, Przyjaciele KOSTKI,

Kochani Uczniowie z Rodzicami,

Nauczyciele i pracownicy administracji i obsługi!

KOSTKA powstała trzy lata temu, dokładnie wtedy zostało powierzone mi zadanie organizacji i prowadzenia pierwszej publicznej rejonowej jezuickiej szkoły w Polsce. Wielu z obecnych tutaj nauczycieli i pracowników szkoły zadawało sobie pytanie: jak będzie wyglądać powstająca placówka?, jaka będzie nasza przyszłość?

Wspólnie podjęliśmy wyzwanie tworzenia szkoły. Wśród tych, którzy zaryzykowali jest również Ta, która uwierzyła i podjęła wyzwanie budowania KOSTKI. Z ogromnym oddaniem przyjęła praktycznie obowiązki likwidatora poprzedniej szkoły. Od samego początku dzieląc się skromnym doświadczeniem wierzyła głęboko że zaczyna się coś nowego. Oprócz inwentaryzacji przejętego mienia i księgozbioru musiała zmierzyć się z nowym wyzwaniem. Zarządzanie Biurem Rozwoju i Promocji Szkoły po likwidacji to było nowe i bardzo niejasne w tamtym czasie zadanie. Nie ulegając jednak zwątpieniu, wytrwale, dzień po dniu podjęła się tworzenia KOSTKI. To dzięki niej czytelnia, biblioteka i gabinet dyrektora BRIPS-u zawsze jest pełen interesantów. Wszystkie dotychczasowe wydarzenia w KOSTCE były z nią konsultowane. Wystarczy wspomnieć, że przygotowania „Otwartej KOSTKI” tj. dnia otwartego, którym od początku koordynuje, przyciągnęły przez trzy lata ponad 1,5 tyś. gości. W końcu dzisiejsza gala zawdzięcza swą wspaniałą oprawę jej zdeterminowaniu i wielkiemu sercu. Kocha uczniów, lubi współpracować i luby gdy to robi w duchu MAGIS nie szczędząc czasu dla KOSTKI.

Po uważnym namyśle i konsultacjach postanowiłem nagrodę Dyrektora „Wyjątkowy Nauczyciel” w roku szkolnym 2014/2015 przyznać Pani Anecie Pietrzyk – dyrektorowi Biura Rozwoju i Promocji Szkoły oraz bibliotekarzowi KOSTKI.”

 

 Laureat w kategorii WYJĄTKOWY dla KOSTKI

prof. Jan Kracik

Laudacja wygłoszona przez Dyrektora o. Pawła Brożyniaka SJ

„Szanowni Państwo Drodzy Goście, Przyjaciele KOSTKI,

Kochani Uczniowie z Rodzicami,

Nauczyciele i pracownicy administracji i obsługi!

W marcu ubiegłego roku do szkoły przyjechała delegacja poważnych panów. Celem wizyty było odwiedzenie nowej szkoły, prowadzonej przez jezuitów Na Kozłówce. Wśród dystyngowanych gości jeden z nich spontanicznie usiadł w moim gabinecie na pufie w kształcie kostki. Nie zdążyłem nawet zaproponować bardziej wygodnego siedziska. Rozpoczęliśmy rozmowę o misji szkoły, formule, zainteresowaniu szkołą, potrzebach i tym podobnych bieżących sprawach. Pan z pufy, wyznał, że podoba mu się sposób promowania patrona, którego imię właśnie nosi. Ucieszył go fakt powstania szkoły i modelu wychowawczego. W końcu mieliśmy okazję przejść się po KOSTCE, aby zobaczyć korytarze, klasy i pracownie i przekonać się jaką wartość ma strój szkolny, kiedy widzi się uczniów ubranych jednakowo. I tak się zaczęło…

W odpowiedzi na wizytę, odważyłem się napisać list z podziękowaniem za czas i zainteresowanie KOSTKĄ. Wspomniałem w nim o kostkowych potrzebach oraz radościach których mamy za sprawą wspaniałych uczniów, kadry i pracowników. Na odpowiedź nie czekałem długo. Zostałem zaproszony na kawę, podczas której dowiedziałem się, że mój list został odczytany bratu. Ów brat był już u kresu swojej ziemskiej wędrówki, za sprawą poważnej choroby. Ale co ciekawe bratu spodobała się idea szkoły, mimo, że nie miał już sił jej odwiedzić. Bardzo chciałem spotkać się z bratem, ale stan zdrowia nie pozwolił na nawiązanie nowej ziemskiej znajomości. 11 kwietnia 2014 roku na konto szkoły wpłynęła darowizna tytułem „Remont II piętra szkoły”. Za 13 dni, tj. 24 kwietnia brat odszedł do Pana.

Dzięki wspomnianej darowiźnie w części na II piętrze KOSTKI powstało skrzydło nauk przyrodniczych, które tworzą: sala konferencyjna, nowoczesne pracownie chemiczna i biologiczna z zapleczem każda oraz sala katechetyczna. Dzisiaj potocznie nazywamy tę część piętra: „Kracik hall” lub „Kracikowo”.

Szanowny Panie Stanisławie, to Pan usiadł na wspomnianej pufie kostkowej, ucieszył się kultem swojego patrona i opowiedział bratu, ks. Janowi o KOSTCE. Z głębokim przekonaniem, jednogłośnie postanowiliśmy aby nagrodę Wyjątkowy dla KOSTKI w roku 2015 przyznać Twojemu śp. bratu, ks. Profesorowi Janowi Kracikowi. Bardzo się cieszymy, że jesteś pośród nas, że możesz odebrać nagrodę wobec nas wszystkich, wierzymy, że ks. Jan jest również z nami i cieszy się KOSTKĄ. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie.”