KOSTKI Laureaci 2013

LAUREACI KOSTKI  2012/2013

Laureat w kategorii Nauczyciel ROKU

Szymon Tarkowski

Laudacja wygłoszona przez uczniów KOSTKI

„Jego atrybuty to globus i wskaźnik. Mimo, iż orientuje mapę do góry nogami, wie, gdzie leży Rakiraki, rzeka Limpopo, pustynia Atakama… Pełen zapału szuka na mapie Wsypy Czedżu. W wolnej chwili bierze kijki trekkingowe i rusza na szlak św. Jakuba lub w zaciszu zarośli twardolistnych bada skały organogeniczne oraz metamorficzne. Podczas wycieczki szkolnej w Zawoi namawiał do budowy kominków z piaskowca. Pochyla się nad każdym kamyczkiem i bada szlachetne pochodzenie kruszywa.

– Jego suchary robią furorę! – Gdyby tu był, zapewne zapytałby;

– Gdzie leży Kuba ? – Kuba leży w domu… jest chory na grypę…

            Panie i Panowie, mamy zaszczyt oznajmić, że nauczycielem roku szkolnego 2012/2013 został Pan Szymon Tarkowski”.

Szymon Tarkowski:

„Nagroda NAUCZYCIEL ROKU stanowi dla mnie coś ogromnie zaskakującego, niezrozumiałego i nieodgadnionego zarazem. Otóż młody, zaledwie o paroletnim stażu zawodowym nauczyciel otrzymuje to jakże zaszczytne wyróżnienie. Jak to wytłumaczyć? Nagroda ta jest tym bardziej dla mnie cenna, że została ona przyznane przez samych uczniów Kostki. Jest to swoista motywacja do dalszej pracy nad samym sobą i do tego aby z każdym dniem być coraz lepszym nauczycielem dla naszych uczniów. W tym momencie chciałbym przypomnieć słowa, które wypowiedziałem na Uroczystej Gali zakończenia roku szkolnego 2012/2013: «ta nagroda należy się wszystkim nauczycielom tworzącym Kostkę, nie tylko mnie». Dlatego korzystając z okazji chciałem pogratulować moim Koleżankom i Kolegom: «Jesteście nauczycielami roku w Kostce!». Jest tylko jedno małe «ale» w przyszłym roku musicie obronić tytuł.”

Laureat w kategorii nagroda Dyrektora WYJĄTKOWY NAUCZYCIEL

Zofia Nazim

Laudacja wygłoszona przez Dyrektora o. Pawła Brożyniaka SJ

„KOSTKA powstała rok temu, dokładnie wtedy zostało powierzone mi zadanie organizacji i prowadzenia pierwszej publicznej jezuickiej szkoły w Polsce. 20 czerwca rozpoczęliśmy rekrutację. W tym samym czasie spadł na mnie obowiązek stworzenia kadry KOSTKI. Każdy obecny tutaj nauczyciel i pracownik szkoły zadawał sobie pytanie jak będzie wyglądać powstająca placówka, jaka będzie nasza przyszłość? Wspólnie podjęliśmy wyzwanie tworzenia szkoły, dokonywało się to w szalonym tempie, pośród skomplikowanej sytuacji administracyjno-prawnej. Wśród tych, którzy podjęli ryzyko, jest też osoba, która w pewnym sensie poszła na całość ufając, że KOSTKA jest przyszłościową i rozwojową propozycją. Osoba ta zawiera w sobie cechy 4W, podjęła bowiem wyzwanie, zawierzyła, okazała się wytrwałą i daje przykład wysokich kwalifikacji i kompetencji, który jest dowodem życiowej i intelektualnej wiedzy.

            Po namyśle i konsultacjach postanowiłem nagrodę Dyrektora Wyjątkowy Nauczyciel, w roku 2013, przyznać Pani Zofii Nazim”.

Zofia Nazim:

„Otrzymanie nagrody dyrektora zawsze jest poczytywane za zaszczyt – a co dopiero dostać «KOSTKĘ» po raz pierwszy w historii Publicznego Gimnazjum Jezuitów!!! Szczerze mówiąc, nie spodziewałam się aż takiego wyróżnienia, gdyż uważam, ze wszyscy nauczyciele pracujący w KOSTCE zasługują na nagrodę – każdy daje z siebie dla uczniów i szkoły więcej niż 100%. Kiedy usłyszałam na gali dnia 27 czerwca po tak pięknym wprowadzeniu moje nazwisko jako Wyjątkowego Nauczyciela Kostki 2013 r. – nie wierzyłam własnym uszom – że to ja, ale jednocześnie byłam bardzo szczęśliwa i czułam się doceniona. Obecnie wiem, że dobrze zrobiłam, podejmując decyzję pracy w KOSTCE, dobrze, że «poszłam na całość» ufając, ze KOSTKA jest przyszłościową i rozwojową propozycją. Jeszcze raz pragnę podziękować za nagrodę i docenienie mojej pracy”.

 

Laureat w kategorii WYJĄTKOWY dla KOSTKI

Dave Ziemba

Laudacja wygłoszona przez Dyrektora o. Pawła Brożyniaka SJ

„Dear Dave, Szanowni Państwo Drodzy Goście, Przyjaciele KOSTKI, kochani uczniowie, rodzice opiekunowie prawni, pracownicy administracji i obsługi!

            11 września ubiegłego otrzymałem list od Ojca Stanisława Czarneckiego przełożonego wspólnoty jezuitów polskich w Chicago.

Drogi Ojcze Czarnecki,

Proszę pozwól mi się przedstawić . Nazywam się David Ziemba, mam 55 lat, jestem lekarzem z Messachusetts. Moi dziadkowie urodzili się w okolicach Zakopanego i Krakowa. Właśnie wróciłem z wspaniałej wycieczki do Krakowa i Zakopanego. Nie mogę się doczekać powrotu. Wcześniej byłem w Polsce trzy razy w 1977, 78 i 79. Ogromnie się ucieszyłem widząc wspaniałe zmiany, które mają miejsce w Polsce. (Jestem pewien, że ty również z tym się zgodzisz)

W tym momencie mojego życia jestem w wieku przedemerytalnym. Bóg był i jest dobry dla mnie dobry w każdym momencie mojego życia, z tego powodu chciałbym bardzo podzielić się Jego dobrocią z innymi.

W polsko-amerykańskim czasopiśmie zobaczyłem artykuł opisujący założenie jezuickiej szkoły w Krakowie. Chciałbym bardzo zaproponować w jakiejś mierze finansową pomoc dla tego wspaniałego przedsięwzięcia.

Czy mógłby Ojciec przekazać mi więcej informacji? Czy mógłbym zasponsorować klasą bądź laboratorium dla uczniów? Co mógłbym zrobić? Jak mógłbym pomoc dzieciom i Jezuitą którzy tam pracują i się uczą. Proszę o pomoc.

Dziękuję bardzo!

David Ziemba

            Szybko odpisałem obecnemu wśród nas gościowi przedstawiając ideę szkoły, okoliczności jej powstania oraz najpilniejsze prace do wykonania. Pan Dave bardzo natychmiast odpowiedział prosząc, aby wskazać najpilniejsze potrzeby szkoły podkreślając, że zależy mu przede wszystkim aby The Dzieci miały to czego najbardziej potrzebują.

            Drogi i kochany Doktorze Davie odkryliśmy w Tobie wielkiego i wspaniałego człowieka i  przyjaciela KOSTKI. Od początku stałeś się sumiennym czytelnikiem naszej internetowej strony, a dzięki Twojej pomocy wyposażyliśmy szkolną stołówkę, przygotowaliśmy niepowtarzalną wigilię dla całej rodziny KOSTKI, mogliśmy wyposażyć sale lekcyjne i zawsze możemy liczyć na Twoją pomoc. Wielu z nas skosztowało masła orzechowego, którego nową dostawę podarowałeś dwa dni temu odwiedzając KOSTKĘ. W styczniu tego roku mieliśmy okazję poznać się osobiście w Chicago i od tego momentu, jak tylko jest taka możliwość, rozmawiamy w  soboty tuż po Twoich lekcjach języka polskiego o KOSTCE, o jezuitach, i o tym jak trudnym przypadkiem jest dopełniacz.

            W końcu podzieliłeś się swoim pragnieniem aby zaprosić wszystkich uczniów i pracowników KOSTKI na wspólną kolację podczas Twojej wizyty w Krakowie. Za te wszystkie gesty Twojej życzliwości jesteśmy bardzo wdzięczni a Pan Bóg niech Ci błogosławi.

            Drogi doktorze Dave to wszystko sprawia, że stałeś się wyjątkowy dla KOSTKI, twoja hojność, serdeczność i wdzięczność wobec Pana Boga za dobre życie, za kochanych rodziców, za dobrą edukację jest dla nas wielkim świadectwem. Widzimy, że ten kto dużo w życiu otrzyma chętnie się dzieli i służy innym. My również w KOSTKCE staramy się dzielić tym co mamy i być dla innych. Jednogłośnie postanowiliśmy aby pierwszą nagrodę Wyjątkowy dla KOSTKI wręczyć właśnie Tobie. Bardzo się cieszymy, że jesteś pośród nas, że przyjechałeś, że możesz odebrać nagrodę osobiście wobec nas wszystkich”.